استوک فوتیج و کاربرد آن

استوک فوتیج

به عنوان یک فیلم‌ساز، نخواهید که از کلیپ‌های دیگران ایده‌ی جالبی به نظر نرسد. ولی استفاده از استوک فوتیج می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت و پول شما شود و ارزش زیادی به محصول نهایی شما اضافه کند. در این نوشتار توضیح خواهیم داد که استوک فوتیج چیست و چه فواید و کاربردی دارد.

استوک فوتیج چیست؟

استوک فوتیج کلیپ‌های کوتاهی هستند که توسط دیگران ساخته شده‌اند و شما می‌توانید آن‌ها را از یک دیتابیس بزرگ تهیه کنید. مثلاً در Envato Market می‌توانید با پرداخت هزینه هر کلیپ را خریداری کنید یا در Envato Elements با پرداخت اشتراک، می‌توانید از تمامی استوک فوتیج‌های موجود بهره‌مند شوید.

سرویس‌های رایگانی مثل Mixkit نیز وجود دارند که ویدئو کلیپ‌های موجود در آن‌ها رایگان‌اند و بدون پرداخت هزینه می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. البته طبعاً کیفیت میان کارهای رایگان و غیر رایگان می‌تواند متفاوت باشد.

فیلم‌سازان معمولاً از استوک فوتیج در پروژه‌های خود استفاده می‌کنند و دلایل و روش‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. احتمالاً در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌هایی که تماشا کرده‌اید، از استوک فوتیج استفاده شده، اما متوجهش نشده‌اید؛ و این نکته‌ی مثبتی است. چرا که استفاده درست از آن باید به صورتی باشد که به خوبی روی کار بنشیند و تفاوتی حس نشود.

علت استفاده از استوک فوتیج

در هر پروژه فیلمسازی معمولاً پلان‌هایی وجود دارند که بخواهید به اثر خود اضافه کنید، اما ضبط آن غیر ممکن است. ممکن است که ضبط آن تصاویر به صورت کلی امکان‌پذیر نباشد یا از نظر هزینه و بودجه به صرفه نباشد. فرض کنید برای پروژه خود به تصاویری هوایی از قطب شمال احتیاج داشته باشید. به جز زمانی که برای یک استودیوی متمول هالیوودی در حال ساخت فیلم باشید، برداشت چنین تصاویری غیر ممکن خواهد بود. در حالی که می‌توانید به سادگی از تصاویر موجود از قطب شمال استفاده کنید.

پلان‌های B-Roll

پلان‌های B-Roll به تصاویری گفته می‌شود که پلان‌های اصلی را تکمیل می‌کنند. مثلاً فرض کنید در یک فیلم، دو شخصیت در حال صحبت کردن در یک کافه هستند. در زمانی که این دو شخصیت دیالوگ‌هایشان را می‌گویند، ممکن است تصویری کلوزآپ از نوشیدنی‌هایشان ببینیم. به این پلان تکمیلی B-Roll گفته می‌شود. حال ممکن است این پلان‌ها را در موقع فیلمبرداری خودتان بگیرید یا می‌توانید از استوک فوتیج نیز برای آن استفاده کنید. برای همین است که گاهی به استوک فوتیج، B-Roll نیز گفته می‌شود.

استفاده در کروماکی

معمولاً در پروژه‌هایی که از کروماکی یا پرده سبز استفاده می‌شود، برای تصاویر پس‌زمینه از استوک فوتیج استفاده می‌کنیم. به طور مثال اگر یک سکانس در فیلمتان دشته باشید که در یک مزرعه واقع شده، به راحتی می‌توانید آن را در استودیو کروماکی ضبط کنید و سپس با استفاده از تصاویر موجود، مزرعه‌ای را در پس‌زمینه تصویر قرار دهید.

امروزه منابع استوک فوتیج آنقدر غنی شده‌اند که حتی امکان این که یک فیلم کامل با آن‌ها ساخته شود، وجود دارد. البته چنین کاری توصیه نمی‌شود و ارزش بالایی ندارد، اما برای تمرین می‌تواند جالب باشد. ضمن این که بسیاری از فیلم‌سازان نیز اقدام به ساخت آرشیو استوک فوتیج شخصی کرده‌اند و با فروش آن درآمدزایی می‌کنند.

فهرست