استوک فوتیج رایگان از کجا پیدا کنیم؟

استوک فوتیج رایگان

استوک فوتیج کلیپ‌های از پیش آماده‌ای هستند که می‌توان از آن‌ها در فیلم‌های داستانی و تبلیغاتی خود استفاده کرد. استفاده از استوک فوتیج برای فیلم‌سازان فواید زیادی دارد، از جمله این که در وقت و هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. حال سوالی که پیش می‌آید این است که از چه منابعی می‌توان استوک فوتیج را دانلود کرد و یا این که چه منابعی بهتر هستند. در این نوشتار قصد داریم تا به معرفی برترین منابع استوک فوتیج بپردازیم. لازم به توضیح است که منابعی که در ادامه معرفی می‌شوند همگی رایگان هستند و برای دانلود از آن‌ها احتیاجی به هیچ نوع پرداختی نیست.

۱. Pixabay

پیکسابی دیتابیس بزرگی شامل ۱٬۲ میلیون عکس و ویدئو است که همه‌ی آن‌ها تحت گواهی‌نامه‌ی Creative Commons Zero یا CC0 منتشر شده‌اند. به این معنا که می‌توانید بدون ذکر نام و آزادانه از تمامی این محتواها استفاده کنید و هیچ محدودیتی برای ویرایش آن‌ها نیز وجود ندارد. اما همواره توصیه می‌شود که نام سازنده را برای ادای احترام ذکر کنید.

۲. Pexels

پکسلز در ابتدا کارش را به عنوان یک سایت انتشار رایگان عکس شروع کرد، اما در ادامه کتابخانه‌ی بزرگی از استوک فوتیج HD نیز به سایتش اضافه کرد. مجموعه ویدئوهای این سایت نیز تحت نظر گواهی CC0 منتشر شده‌اند و شما به راحتی می‌توانید از این منابع استفاده کنید.

۳. Videvo

ویدوو یک دیتابیس استوک فوتیج رایگان است که دارای موشن گرافی‌های مختلفی نیز هست که توسط کاربران همان سایت تولید شده‌اند. کلیپ‌های این سایت تحت دو گواهی‌نامه منتشر می‌شوند: گواهی استاندارد ویدوو و Creative Commons 3.0.

می‌توانید ویدئوهایی را که تحت گواهی استاندارد ویدوو قرار دارند، به صورت رایگان دانلود کرده و در هر پروژه‌ی دلخواه استفاده کنید. اما محصول نهایی نباید به صورت رایگان برای دانلود در جایی از اینترنت قرار بگیرد.

از تمامی ویدئوهایی که تحت گواهی Creative Commons 3.0 نیز هستند هم می‌توان به صورت رایگان بهره برد، اما حتماً باید نام سازنده اثر ذکر شود. نام سازندگان اثر در صفحه‌ی دانلود هر کلیپ نوشته شده است.

۴. Life of Vids

Life of Vids مجموعه‌ای از ویدئوکلیپ‌های رایگان است که توسط یک شرکت تبلیغاتی به نام Leeroy در مونترال کانادا ساخته و منتشر شده‌اند. محدودیت کپی‌رایتی خاصی برای ویدئوها وجود ندارد، جز این که بازتوزیع آن‌ها در سایت‌های دیگر نباید از ۱۰ عدد کلیپ فراتر برود.

برای دانلود بالاترین کیفیت کلیپ‌ها در این سایت کافی است تا بر روی لوگوی Vimeo در گوشه‌ی سمت راستی ویدئو پلیر کلیک کنید و بعد گزینه‌ی دانلود را انتخاب کنید. هر هفته ویدئوهای جدیدی به این سایت اضافه می‌شود، علاوه بر آن مجموعه عکس‌های بسیار ارزشمندی نیز در سایت وجود دارد که می‌توانید از این عکس‌ها نیز استفاده کنید.

۵. Splitshare

اسپلیت‌شر توسط یک توسعه‌دهنده وب ایجاد شده که در آن عکس‌ها و ویدئوهای خودش را به صورت رایگان در اختیار دیگر کاربران قرار می‌دهد. این که تمامی عکس‌ها و ویدئوهای این سایت توسط یک نفر خلق شده‌اند، باعث تمایز این وبسایت با سایت‌های دیگر استوک فوتیج شده است.

ویدئوهای این سایت به صورت عمده پلان‌هایی هستند که توسط پهپاد از مناظر زیبا تهیه شده است. تمامی این محتواها به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید از آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنید. اما فروش مجدد آن‌ها و همچنین استفاده از این کلیپ‌ها در آثاری که باعث ترویج خشونت، نژادپرستی و تبعیض می‌شوند، ممنوع است.

فهرست