دلیل استفاده از رنگ سبز در کروماکی

تقریباً همه‌ی ما حداقل یک تصویر از پشت صحنه‌ی فیلم‌های بلاک باستر و پرخرج هالیوودی دیده‌ایم که در آن از پرده‌های بزرگ سبز استفاده می‌شود. با استفاده از تکنولوژی کروماکی و البته تلاش هنرمندان جلوه‌های بصری، امروزه فیلمسازان می‌توانند تصاویری را خلق کنند که هیچ‌گاه تا این مقیاس ممکن نبوده است. پیش از این در مورد تکنولوژی کروماکی صحبت کرده‌ایم و گفته‌ایم که کروماکی فناوری‌ای است که از طریق آن می‌توان تصاویر دلخواه را به وسیله‌ی کامپیوتر در پیش‌زمینه فیلم قرار داد. در این نوشتار می‌خواهیم این سوال را پاسخ بدهیم که علت سبز بودن رنگ کروماکی چیست یا به عبارت دیگر، پرده‌های سبز، اساساً چرا سبز هستند؟

تاریخچه‌ی تکنیک استفاده از پرده‌های رنگی به اوایل قرن بیستم میلادی برمی‌گردد. در آن زمان بیشتر از پرده‌های آبی رنگ استفاده می‌شد چرا که در آن زمان از فیلم‌های سلولوئیدی استفاده می‌شد و رنگ آبی در این گونه فیلم‌ها بهتر جواب می‌داد. با ظهور و رواج فیلم‌سازی دیجیتال، رنگ سبز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که با فیلمسازی دیجیتال سازگاری بیشتری دارد.

چرا از رنگ سبز استفاده می‌شود؟

از نظر فنی، شما از هر رنگی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید. در واقع برنامه کامپیوتری هر رنگی را که بخواهید تشخیص می‌دهد و تصویر را جایگزین می‌کند. اما رنگ سبز نئونی به یک رنگ استاندارد در کروماکی تبدیل شده، به خاطر این که به احتمال قوی، هیچ چیز دیگری در تصویر با آن هم‌رنگ نخواهد بود. (مثلاً لباس بازیگران، چشم‌ها، موها و وسایل دیگر)

مثلاً اگر از رنگ آبی استفاده کنید، این رنگ با شلوار جین بازیگران تداخل دارد و در مرحله‌ی پس‌تولید مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. از طرفی این امکان وجود دارد که یکی از شخصیت‌ها و یا لباس‌های او سبز باشد. در چنین حالتی معمولاً رنگ پرده را به آبی تغییر می‌دهند.

در واقع نکته‌ی اصلی در بحث کروماکی این است که نباید هیچ گونه رنگ مشترکی بین پرده و دیگر اجزای صحنه وجود داشته باشد. پس‌زمینه و پیش‌زمینه باید از نظر رنگی کاملاً متفاوت باشند. در غیر این صورت، هر چه که رنگ مشترک با پرده داشته باشد از تصویر نهایی حذف خواهد شد، چرا که نرم‌افزار آن را جزئی از پرده تشخیص می‌دهد و تصویر مورد نظر را جایگزینش می‌کند.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که تنها علت استفاده از رنگ سبز نئونی این است که احتمال این که بخشی از اجزای صحنه و یا لباس بازیگران با آن هم‌رنگ باشد بسیار پایین است. اما با این حال این اتفاق نیز ممکن است رخ بدهد که در این صورت از رنگ آبی استفاده می‌شود. مثلاً در بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی ممکن است موجودات سبز رنگ وجود داشته باشد. اگر نگاهی به پشت صحنه‌ی این فیلم‌ها بیندازید، می‌بینید که رنگ کروماکی در آن فیلم‌ها معمولاً آبی است.

فهرست